Vähendada valgusfooride hulka

Vähendada valgusfooride hulka

Teaduslikult on tõestatud, et valgusfooride juures on õhusaaste kontsentratsioon märgatavalt suurem kui ülejäänud teede ulatuses. Väiksema liiklussagedusega tänavatel tuleks vähendada valgusfooride hulka või nende töötsüklid sünkroniseerida selliselt, et tarbetuid pidurdamisi ning kiirendamisi oleks vähem. Valgusfooride paigaldamine peab toimuma mõtestatult ning jalakäija/jalgratturi liikumist eelistavalt, kuid mitte otseselt sõidukeid takistavalt. Igal ristmikul ei pea olema sõidukitel võimalik teha kõiki pöördeid, mida valgusfooride paigaldamisega tahetakse saavutada. Samuti tuleks üle vaadata valgusfooride töötamise ajad ning rakendama rohkem sõidueesõiguse märke. Jalakäijatel on palju kiirem teeületamine väiksema liiklussagedusega teedel üle reguleerimata ülekäiguraja kui reguleeritud ülekäigurajal lubavat foorituld oodates.

Points

Kõige ehedam näide täiesti absurdest foorist on Sõle tänaval Pelgulinna Gümnaasiumi juures. Ilmselt on mõeldud lastele, aga foor töötab, kuidas tahab, lõigates loogilise liikluse autodele ära nii ühes kui teises suunas, samas, üle tee ei lähe ühtegi inimest.

Tööstuse, Kopli, Sitsi ristmikule paigaldati nö "tark foor". Tark foor aga käitub kui rumal foor. Tööstuse tänavalt lastakse pidevalt autosid läbi, aga Kopli tänava peal tekib 5 minuti jooksul päris korralik järjekord. Samuti olen täheldanud, et kui lõpuks ootamisest väsinud bussi-autojuht saab sõidule Koplist Tööstusele, võib teda tabada ka samal ajal tellitud jalakäijate foori roheline. Jalakäija täiesti õigustatult astub teele. Õnnetused on napilt olemata olnud.

Fooride vähendamine on kõige mõistlikum meede, mida liikluse sujuvuse, ummikute ning saaste vähendamise eesmärgil tegema peab. Foorid ei tohiks töötada põhimõttel, et kohe kui jalakäija vajutab, läheb temal roheliseks, olenemata sõidukite liiklusvoost. Sama kehtib kõrvalteedelt väljasõitude osas. Kohtades kus foorid on otstarbekad, peab nende töörežiim sõltuma põhilisest liiklusvoost, mitte üksikust jalakäijast.

Fooride vähendamisest efektiivsem õhusaaste vähendamine viis oleks lubatud sõidukiiruse alandamine. Siis ei pea nii palju kiirendama ja heitmed vähenevad

Enn, mitte ükski foor ei lähe kohe roheliseks. Autojuht arvab alati, et just tema sõitu takistatakse - nagu tal oleks mingisugune suurem eesõigus? Ühel hetkel peab see foor muutuma ja vahet pole, millal, nagunii peab keegi peatuma ja see jääb nii, kuniks autoliiklus maa alla kolitakse.

Back to group

This content is created by the open source Your Priorities citizen engagement platform designed by the non profit Citizens Foundation

Your Priorities on GitHub

Check out the Citizens Foundation website for more information